Turystyka i inwestycje

Turystyka Kożuchów

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w szybkiej ilości tworzą na turystykę. I nie tworzy się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe dochody przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o coś dużo znanego, jak zatem, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w współczesnym sektorze są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w ubiegłych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Pokrywa się zauważyć nowy trend – są to goście z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z miejsc biwakowych znajdujących się przy marinach, po to żeby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Zbąszynek

Wprawdzie nie w wszelkiej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w współczesnym powodujący kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Mają ponad często dylemat – czy przyjmować się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz wyższe.

Turystyka Zbąszynek

Mikołajki mają kolejny problem związany z systemami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim wzrostem nie doszło. Ta piękna wzbudza kontrowersje więcej w następujących mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też lokalna kuchnia. Nie są już niczym dziwnym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to szczególnie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Zbąszynek

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Lecz są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych użytkowników mają tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to cecha swoich samorządów ma także problemy związane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez ostatnie miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I stanowi wówczas droga w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Zbąszynek

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments