Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, i to nie sam środek jak odzyskać swoje pieniądze. Przelew możemy zrezygnować z rządu bankowości online czy w pozycji banku. Pamiętaj, że klient błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w momencie 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co potrafisz uczynić ty, a co bank?
Nawet gdy doskonale wiemy jak stworzyć przelew przez internet, jest możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na kupno wielką kwotę lub przelew na krótki numer konta. Nazwa użytkowniku w przelewie jest dla banku małe znaczenie. Najistotniejszy jest jednak numer konta, i każda osoba posiadająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku szanuje się z aż 26 cyfr.

Lekarstwo na ostatnie, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieżyjące lub nieaktywne konto – w tym fakcie wniosek o zwrot przelewu nie będzie obowiązkowy. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i trwa automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na swoje konto przy następnej sesji ELIXIR, czyli w czasie z 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest przydatna bardzo rzadko.
Błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami – osoby będące wiele niż samo konto bankowe w danym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak szybko przypuszczać pomyłki się zdarzają i daje się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast więc nie można ich rezygnować. W tym fakcie reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na krótki numer konta musimy zgłosić zatem do banku, który w ruchu 3 dni umówi się z bankiem odbiorcy przelewu, a tenże szybko z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze z klientowi?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest opcjonalne i pożądana będzie reklamacja do banku. Stawia ją właściciel rachunku, i w wypadku konta wspólnego jeden z właścicieli. Co istotne – bank może, ale dobrze nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może przesłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu zaproszenie do zapłaty, i raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na który musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim winę banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną sprzedane na swoje konto w ruchu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy dodatkowo nie weźmie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, obowiązany jest do wydania pomoce w krwi, a jeżeli zatem nie było dodatkowe, do zwrotu jej liczbie”. Po przesłaniu przez narodowy bank wezwania do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ruchu 30 dni. Jeżeli tego nie zrobi, będziemy wymagali zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W formy kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacji na możliwość sądową, bank posiada prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew i który bank udziela taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale już zauważyłeś błąd? Jesteś jeszcze nadzieję na rozwiązanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w krajowej walucie stosowane są przez system ELIXIR wykonywany przez Naszą Izbę Rozliczeniową. ELIXIR gra w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w przeciągu dnia. Przejście do sposobu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tu i godziny sesji wychodzących i wpływających w niektórych bankach. O ile przelew nie został także wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu organizmu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy rodzaje jak anulować przelew. Możemy to zrobić:

sam z rządu bankowości online – często opcja dostępna tylko dla przelewów z chwilą przyszłą,
przez infolinię banku,
w dużym oddziale banku.
Wycofanie przelewu że się tworzyć z dodatkowymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Nadzieję na rozwiązanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy wyłącznie w wybranych bankach. Poniżej kilka spośród nich.

Dzięki temu teraz nigdy nie zrobisz przelewu na złe konto
Znasz już co sprawić gdy przelew wyszedł na złe konto, jednak jednak lepiej unikać takim rzeczom. Trudniej o błędny przelew bankowy, jeżeli informacje do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co także możemy zrobić? Przede każdym:

z uwagą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na miejsce odbiorcy określonego,
w wypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie stracimy pieniędzy, ale możemy przyczynić sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy otwarte kredyty albo pożyczki pozabankowe to ich koszt całkowity zależny istnieje z terminowej spłaty. W wypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia łączy się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego liczenia na przełom błędnego przelewu może przyczynić się do opóźnień w zarządzaniu rat zobowiązania i powodować negatywną reklamą w BIK.

Jak wiemy, wiedze z raportu BIK są niezwykle ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą też informować o niesolidności przedsiębiorcy. Nie myślimy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który potrafi wywoływać rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto budować ze szczególną starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments